Periodontolog Kime Denir?

Periodontolog kime denir ve periodontolog ne iş yapar? Periodontolog periodontal hastalığın (diş eti hastalığı olarak da bilinen diş etlerini ve dişleri destekleyen kemiği etkileyen kronik enflamatuar bir hastalık) önlenmesi, teşhisi ve tedavisinde ve diş implantlarının yerleştirilmesinde uzmanlaşmış bir diş hekimidir. Periodontolog, bu alanların her ikisinde ve daha fazlasında, dişhekimliği okulundan sonra üç eğitim yılı da dahil olmak üzere kapsamlı eğitim alırlar.

Birçok diş hekimi daha az ciddi periodontal vakaları tedavi ederken, birçoğu daha zorlu periodontal vakalar için hastalarını periodontologlara yönlendirir. Benzer şekilde, bazı pratisyen diş hekimleri dental implant prosedürlerini uygularken, birçoğu da daha zorlu implant vakaları için hastalarını periodontologlara yönlendirmektedir.

Periodontolog kime denir sorunun cevabı öğrendiğimize göre Periodontolog ne iş yapar ona bakalım. Periodontolog, zorlu periodontal ve implant vakalarıyla ilgilenmenin yanı sıra çeşitli başka tedaviler de yapar. Bu tedaviler, küretaj ve derin temizlik (diş kökünün enfekte yüzeyinin temizlendiği), flep cerrahisi, kemik tozu ve sinüs cerrahisi, frenektomi, pembe estetik ve kozmetik periodontal prosedürleri içerir.

periodontolog kime denir

Periodontoloğa Gitmek İçin Nedenler

Periodontolog kime deniri öğrendikten sonra priodontoloğa ne zaman gitmemiz gerektiğine bakalım. Eğer diş eti hastalığınız, diş eti çekilmeniz, diş eti kanamanız veya diş kaybı riskiniz varsa, diş hekiminiz sizi bir periodontiste yönlendirecektir. Siz de bu yaygın diş eti hastalığı belirti ve semptomlarından herhangi birini fark ederseniz, bir periodontisti ziyaret etmeniz gerekebilir.

Şişmiş veya Kabarık Diş etleri

Plak ve tartar oluşturan bakteriler genellikle diş eti iltihabına neden olabilirler. Tedavi edilmediğinde, bu iltihap dişlerinizin etrafında cepler oluşmasına neden olabilir. Bu durum, ilerlediğinde diş kaybı riskini artırır.

İltihaplı diş etleri sağlıklı açık pembe yerine koyu kırmızı renktedir ( sigara içenler hariç). Erken evrelerde diş hekiminizde yaptıracağınız derinlemesine bir temizlik ve evde ağız hijyeninize özen göstermeniz ile bu iltihabı tedavi etmek mümkündür.

Kolayca kanayan Diş etleri

Diş eti hastalığınız varsa; fırçaladığınızda, diş ipi kullandığınızda veya yemek yerken diş etlerinizin kolayca kanayabilir. Diş etleriniz dokunduğunuzda hassassa, diş fırçanız fırçaladıktan sonra pembeleşiyorsa veya fırçalarken veya diş ipi kullanırken kan tükürüyorsanız diş hekiminize görünün.

Ağız Kokusu

Eğer düzenli ve etkin diş fırçalama ve diş ipi yapmanıza rağmen ağız kokusu kendiliğinden geçmiyorsa, bu diş etlerinizde bir enfeksiyon belirtisi veya dişlerinizde çürük işareti olabilir.

Ağrılı Çiğneme

Zamanla, diş eti iltihabı dişlerinizi daha hassas hale getirebilen cepler oluşturabilir. Çiğneme sorunu da yaşayabilirsiniz. Dişlerinizin birbirine uyumunda bir değişiklik veya dişleriniz arasında yeni boşluklar oluştuğunu fark ederseniz, diş hekiminizden randevu alın.

Diş eti çekilmesi her zaman diş eti hastalığından kaynaklanmaz. Bu aynı zamanda dişlerinizi çok sert fırçalamanızdan da kaynaklanabilir, bu da diş eti dokusuna zarar verir.

Bununla birlikte, çok fazla fırçalamadan kaynaklanmayan diş eti çekilmesi, genellikle ileri evre diş eti hastalığının bir işaretidir. Bu noktada, bir periodontist sizi muayene ettikten sonra uygun tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir.

Bu yazıda periodontolog kime denir ve Periodontolog ne iş yapar sorusuna yanıt vermeye çalıştım. Merak ettiğiniz konular için bize yazabilirsiniz.

1 thought on “Periodontolog Kime Denir?”

  1. Geri bildirim: Derin Diş taşı Temizliği Nedir? - Denttera Ankara Diş Kliniği

Yorumlar kapalı.