İmplant

Dental İmplant nedir?

Vidali diş veya çivili diş olarak da bilinen İmplant, eksik dişlerin yerine kullanılan, çene kemiğinin içine yerleştirilen genellikle titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir. İmplantların üzerine yerleştirilen protezlerle eksik dişler tamamlanır. 

Dental İmplantın avantajları nelerdir?

Günümüzde diş eksikliklerinin tedavisi için kullanılan en güncel yöntem dental implantlardır. Dental implant; form, çiğneme ve estetik açıdan doğal dişe en yakın sonucu veren tedavidir.

İmplant tedavisi köprü yapımı ile karşılaştırıldığında, komşu dişlerin kesilmesine gerek kalmadan eksik dişler tamamlanır.

Hareketli protez kullanan hastalarda, implant tedavisiyle hastaya daha konforlu bir tedavi olan sabit protez yapılabilir.

Hareketli protezi tutmayan hastalarda, yerleştirilen implantlar proteze bağlanabilir. Böylece protezin tutuculuğu arttırılarak hasta protezi kolaylıkla kullanabilir.

Dental implant herkese uygulanabilir mi?

İmplant yapılması planlanan hasta, sistemik sağlık ve kemik kalitesi/ kantitesi açısından değerlendirilir. 

Bazı hasta gruplarına implant uygulaması risklidir. Belirli durumlarda ise hastanın medikal doktoruna danışıp bazı önlemler alarak implant tedavisi yapılabilmektedir.

Kemik kalitesi/kantitesi ise 3 boyutlu tomografilerle değerlendirilir. Yetersiz kemik varlığında kemik grefti (kemik tozu) ilavesiyle implant yerleştirilmesi mümkündür.

İmplant tedavisi ağrılı bir işlem midir? Süreç nasıldır?

İmplant tedavisi günümüzde basit ve ağrısız bir işlemdir. İmplant yerleştirilecek bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Kemikte implanta uygun yuva hazırlanır ve implant yerleştirilir. Dikiş atılır ve iyileşme dönemi beklenir.

İyileşme dönemi hastanın sağlık durumu, kemik yapısı ve yapılan operasyona göre değişmektedir. 

Bir günde İmplant yapılır mı?

İmplant teknolojisinin gelişmesi ile artık birçok hastada bir günde implantları yerleştirip protezini bitirmek mümkündür.

En iyi implant markası hangisidir?

Günümüzde çok fazla implant markası bulunmaktadır. İmplant markası olarak, uzun vadede başarısını kanıtlamış ve teknik destek ve protez üst yapısı için yeterli seçeceği sunan implant sistemlerini kullanmakta fayda vardır. 

İmplant fiyatları ne kadardır?

İmplant tedavisinin ücreti, kullanılan implant markasına göre değişmektedir. Günümüzde artan marka sayısına bağlı olarak, güvenilir ve ekonomik seçenekler de bulunmaktadır. Denttera Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde uygulanan dental implant fiyatlar ve markaları hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.