Diş Protezleri

Diş protezleri, Herhangi bir sebepten dolayı kaybedilen diş, dişeti ve çene kemiğinin yerine estetik ve fonksiyonel sebeplerden dolayı kişiye özel üretilen apareylerdir.

Diş protezlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Diş protezleri iki ana kategoriye ayrılır: sabit protezler ve hareketli protezler.

Hareketli Diş Protezler:

Hareketli protezler halk arasında takıp çıkarmalı protez, kancalı protez, damak diş, takma diş ve benzeri isimlerle de bilinir.Hareketli protezler kısmı dişsizlikte ve tam dişsiz vakalarda uygulanabilmektedir.

Total protezler:  Tam dişsiz çenelere uygulanan protezlere Total protez veya damak protez veya tam diş protezi denir. Total protezler hastalar tarafından rahatlıkla takıp çıkarılabilir. Tutuculuk sadece yanak kasları ve negatif hava basıncı ile sağlanır. Tutuculuk zayıf olduğundan diğer protezlere göre kullanılması daha zordur.

Parsiyel protezler: kancalı protez, takıp çıkarmalı protez veya iskelet protez  olarak da bilinir. Kısmı dişsiz vakalarda uygulanan bu protezlerde tutuculuk ağızdaki doğal dişlerden destek alınarak sağlanır. İskelet protezler de total protezler gibi hastalar tarafından takıp çıkarılabilir ancak total protezlere göre daha konforludur. Parsiyel protezlerde dişlerden destek almak için kancaya benzer bileşenler kullanılır. Günümüzde bu kancaların zararlarını minimuma indirmek ve fonksiyon ve estetiği ön plana çıkarmak için hassas bağlantı elemanları üretilmiştir. Hassas bağlantılı protezlerde tutuculuk sağlamak için yaylardan ve özel lastikler ve benzeri mekanizmalardan faydalanır ancak hassas bağlantılı protez için destek dişlere kron ( kaplama ) yapılması gerekir.

Sabit diş protezler

Sabit protezler sadece hekim tarafından takılır ve çıkarılır. Hareketli protezlere göre daha konforlu ve estetiktir. Sabit protezleri en çok bilinen türü köprü protezlerdir. Köprü protezlerde eksik dişlerin önündeki ve arkasındaki dişlerden destek alınır. Kron köprü protezin en büyük dezavantajı destek dişlerin kaplanması gerektiğidir. Ancak kuralına göre yapılmış kron köprü protezler bakımı iyi yapıldığı sürece çok uzun yıllar ağızda kalarak çiğnemeye ve estetiğe hizmet eder. Sabit protezler yapımında zirkonyum kronlar ve metal destekli kronlar kullanılmaktadır.

İmplant destekli protezler

Günümüzde implant sistemlerin gelişmesi ile birlikte sabit ve hareketli protez kavramları da değişmiştir. Yeterli kemik yapısında sahip herhangi bir sağlık sorunu olmayan bireylerde ağızda hiç diş olmasa bile sabit diş yapılabilmektedir veya sadece tek bir diş eksikliğinde köprü protez yerine implant uygulaması ile diğer dişlerde kesim yapmadan eksik diş telafi edilebilir.

Diş protezleri fiyatları hakkında bilgi almak için 0312 466 75 99 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.