Diş Dolgusu

Diş hekimliğinde en sık uygulanan tedavi diş dolgusudur. Diş dolgusu, çürükten veya travmadan dolayı bütünlüğünü yitirmiş dişleri onarmak için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Diş dolgusu için kullanılan birçok materyal ve yöntem bulunmaktadır. Başlıca kullanılan materyaller kompozitler, amalgam, porselen, cam iyonomer ve kompomerlerdir.

Diş dolgusu çeşitleri

Kompozit dolgu: kompozit dolgular diş renginde olan dolgulardır maliyetlerinden ve uygulama kolaylığından dolayı en çok tercih edilen materyallerdir. Gelişmiş kompozitlerin bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır ve genel sağlık üzerine zararlı etkileri yoktur. Kompozit dolguların ortalama ömrü 4-7 yıldır.

Amalgam dolgular: amalgam dolgular veya metal dolgular cıva, bakır, kurşun ve diğer metallerin birleşiminden elde edilir, amalgamların yapısında yaklaşık %50 cıva bulunur. En eski dolgu çeşidi amalgam dolgudur. Metal dolgular Diş hekimliğinde 100 yıllık bir geçmişe sahiptir. En dayanaklı dolgu çeşidi belki de amalgamlardır 10 yıllarca ağızda kalabilir ve diş çürüğe karşı koruyabilir. Ancak amalgamların bir çok dezavantajı bulunmaktadır ve genel sağlık üzerine olumsuz etkileri bulunuştur. Günümüzde kullanımı önerilmemektedir.

Porselen dolgular: büyük kavitelerde tercih edilen malzeme porselenlerdir. Çürük temizlendikten sonra dişten ölçü alınır ve laboratuvarda porselen dolgular ölçüye göre üretilir ve daha sonra dişe özel yapıştırıcılar ile yapıştırılır. Porselen dolgular kırılmaya karşı dirençlidir ve büyük doku kayıplarında dişi onarmak için en iyi seçenektir. Ancak kompozit dolguların aksine birden fazla seans gerektir ve yapımı zahmetli ve maliyetlidir.

Diş dolgusu nasıl yapılır?

Dolgu yapılacak diş lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra dişteki çürük dokular özel frezler yardımı temizlenir ve dolgu için hazır hale getirilir. Bu aşamadan sonra iki yöntem kullanılmaktadır, direkt ve indirekt yöntem.

Fazla madde kaybı bulunmayan dişlerde direkt yöntem tercih edilir. Çürük kavitesi dezenfekte edildikten sonra kompozit materyaller kullanılarak doldurulur mavi ışık kullanılarak sertleştirilir ve frezler ile son şekli verilir ve cilalanır. Kompozit diş dolgusu yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Madde kaybı fazla olan dişlerde genelde indirekt yöntem tercih edilmektedir. Çürük dokular uzaklaştırılır ve kavite hazırlanır. Dişin ölçüsü silikon ölçü materyalleri ile alınır ve laboratuvara gönderilir. Ölçüden sonra diş geçici dolgu ile kapatılır. Dolgunu laboratuvarda hazırlanması ortalama 24 saat sürmektedir. Dolgu üretimi tamamlanınca geçici dolgu dişten uzaklaştırılır ve dolgunun dişe uyumu kontrol edilir ve gerekli uyumlandırmalar yapıldıktan sonra dolgu dişe yapıştırılır.