Ankara Çocuk Diş Hekimliği

Ankara çocuk diş hekimliği konusunda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Çocuk Diş Hekimliği veya Pedodonti 0-14 yaş arası çocuk ağız ve diş sağlığı ve çocuk diş tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği bilim dalıdır. Ebeveynler çocukların erken dönemde diş sağlığı pratiklerinin üstlenilmesi,  sürdürülmesi konusunda önemli role sahiptir. İlk süt dişinin sürmesiyle pedodontik muayene için çocuklarıyla birlikte diş hekimini ziyaret etmelidirler. 6 ayda bir gerçekleştirilen ağız içi muayenelerle hem çocuğun dişlenme durumu hekim tarafından takip edilebilmektedir.  Ortaya çıkan problemler erken safhada yakalanabilir. Böylece kolay ve etkili müdahalelerle ağız sağlığı yeniden tayin edilebilmektedir. 

Bu rutin muayeneler aynı zamanda hekim ve çocuk hasta arasındaki kurulan iletişim ve güven bağı ile çocukta meydana gelebilecek dental kaygı gibi problemlerin önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır. Çocuk hastalarda gerçekleştirilen diş tedavileri; süt diş çekimini, süt dişi ve daimi diş dolgu ve kanal tedavilerini, dişlerde meydana gelen travmatik yaralanmaların yönetimini, fissür örtücüleri ve erken süt dişi kayıplarında yer tutucu uygulamalarını kapsamaktadır. Ankara çocuk diş kliniği olarak, kliniğimizde pek çok tedaviyi alanında uzman hekimlerimiz aracılığıyla uygulamaktayız.

Pedodonti Uzmanından Rendevu Alın

Ankara Çocuk Diş Hekimi, Pedodontist
Nisan 2023
Pts
Sal
Çar
Per
Cum
Cts
Paz
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

SÜT DİŞLERİNDE DOLGU TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri yalnızca kötü bir görüntüye neden olmakla kalmaz. Ağrıdan kötü kokuya, çiğneme zorluğundan beslenme bozukluğuna kadar çeşitli sorunlara yol açar. Süt dişi dolgusu yapılarak tedavi edilen bölgede, olası erken diş kaybına bağlı ortaya çıkabilecek yeme ve konuşma güçlüğünün, istenmeyen diş hareketlerine bağlı gelişen ortodontik bozuklukların yaşanma riski de ortadan kaldırılır.

Süt dişlerinde oluşacak çürükler ivedilikle tedavi edilmelidir. Yerine yenisi gelecek düşüncesiyle göz ardı edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki her süt dişi, sürme zamanı geldiğinde ağız içerisinde belirecek bir daimi dişin yerini tutar ve çocuğun beslenmesine katkı sağlar. Diş çürüğüne bağlı erken süt dişi kayıpları ile meydana gelebilecek yönetilmesi güç durumların önüne geçebilmek için çürüklerin tespiti sonrası zamanında müdahale oldukça önemlidir. Ankara çocuk diş kliniğimizde ilgili tedaviler özenli bir şekilde gerçekleşmektedir.

SÜT DİŞLERİNE KANAL TEDAVİSİ UYGULANIR MI?

Süt dişlerinde meydana gelen çürükler, kalıcı dişlere oranla daha hızlı gelişim gösterir. Çürüğün dişin pulpasına (sinire) ulaşması halinde yaşanacak sorunlar süt dişlerinde de aynı etkiyi gösterir. Canlı dokuda geri dönüşümsüz hasarın meydana geldiği bu derin çürüklü dişler için tek tedavi yöntemi süt dişi kanal tedavisi olur. Bu tedavi ile hastanın deneyimlediği şiddetli diş ağrıları ortadan kaldırılırken aynı zamanda dişin fonksiyonel olarak hasta ağzında görevine devam etmesi sağlanır. Süt dişlerinde kullanılan kanal dolgu materyalleri daimi dişlerden farklıdır. Süt dişi kökünün erimesi ile kendiliğinden ortadan kalkar ve bu nedenle de alttan gelen daimi dişlerde herhangi bir sıkıntıya veya sürme problemine yol açmaz. Daimi dişlerdeki Kanal Tedavisi ile ilgi yazıya buradan ulaşabilirsiniz

ERKEN SÜT DİŞİ KAYBI NEDEN YAŞANIR?

Ağız ve diş sağlığında görülen sorunlar erken yaşta süt dişlerinde kayıplar yaşanmasına neden olabilir. Süt dişlerinin herhangi bir dış etkene bağlı kalmadan kendiliğinden düşmesinin dışında yaşanacak erken kayıplarda yer tutucular yapılmalıdır. Kaybedilen süt dişinin yerine sürecek daimi dişin yeri koruma altına alınabilir. İhtiyaca uygun olarak; hareketli veya sabit yer tutucular kullanılarak daimi dişler çıkana kadar mevcut olan boşluk korunabilir.

Her eksilen süt dişinin ardından yer tutucu kullanıp kullanılmayacağına Çocuk diş hekimleri yapacakları muayene sonucunda; çocuğun yaşı, diş ve kemik gelişimini göz önünde tutarak karar verecektir

Ankara Çocuk Diş Randevu - 0850 346 75 99

Dişler, çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için oldukça önemli. Çocuklar için diş sağlığı, dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir. Aksatılan diş tedavilerinde, ilerleyen dönemlerde farklı problemlerle karşı karşıya kalınabilir. Sağlıksız dişler, çocuklarımızı farklı şekillerde rahatsız edebilir. Görünüm açısından kusurlar, diş ağrıları gibi. Ankara çocuk diş randevu için 0850 346 75 99 nolu hattımız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Denttera.com, Ankara çocuk diş doktoru arayan kişiler tarafından tercih edilmetkedir.