Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti 0-14 yaş arası çocuk ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen diş hekimliğinin bilim dalıdır. Çocukların ağız sağlığına gereken önemi göstermesi gereken ebeveynler, süreç içerisinde çocukların diş ve diş hekimi korkusunu da yenmeye çalışmalıdır. Çocuk yaşlarda görülen diş bakımı ve ağız sağlığı ihtiyacı; süt diş çekimi, süt dişi ve daimi iş dolgu ve kanal tedavisi, diş kırıklarının tedavisi, fissür örtücü tedaviler ve diş kayıpları için tutucu protezlerle karşılanabilir.

Süt Dişlerinde Dolgu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri kötü bir görüntüye neden olmakla kalmaz ağrıdan kötü kokuya, çiğneme zorluğundan beslenme bozukluğuna kadar çeşitli sorunlara yol açar. Süt dişi dolgusu yapılarak tedavi edilen bölgede olası diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve genel sağlık problemleri yaşanma riski de ortadan kaldırılır.

Süt dişlerinde oluşacak çürükler tedavi edilmeli ve yerine yenisi gelecek düşüncesiyle göz ardı edilmemelidir. Küçük yaşlarda süt dişlerinde yaşanacak çürükler gereksiz ağrılara ve en önemlisi bazı fobilerin gelişmesine neden olabilir. Bu çürükler süt dişlerinin çok erken kaybına da neden olabilir.

Süt Dişlerine Kanal Tedavisi Uygulanır mı?

Süt dişinde oluşan çürükler, kalıcı dişlere oranla daha hızlı gelişim gösterir. Çürüğün dişin pulpasına ( sinire ) ulaşması halinde yaşanacak sorunlar süt dişlerinde de aynı etkiyi gösterir. Sinire kadar ulaşan bir çürükte tek tedavi yöntemi süt dişi kanal tedavisi olur. Rutin kanal tedavisi işlemlerinde kullanılan dolgu malzemelerinin süt dişi köklerinde erimeme riskinin olması sebebiyle çocuk yaşlarda yapılan kanal tedavilerinde süt dişlerine özel dolgu malzemesi kullanılır.

Erken Süt Dişi Kaybı Neden Yaşanır?

Ağız ve diş sağlığında görülen sorunlar erken yaşta süt dişlerinde kayıplar yaşanmasına neden olabilir. Süt dişlerinin herhangi bir dış etkene bağlı kalmadan kendiliğinden düşmesinin dışında yaşanacak erken kayıplarda yer tutucular yardımıyla kaybedilen süt dişi yerini alacak daimi dişi yeri koruma altına alınabilir. İhtiyaca uygun olarak; hareketli veya sabit yer tutucular kullanılarak daimi dişler çıkana kadar mevcut olan boşluk kapatılabilir.

Her eksilen süt dişinin ardından yer tutucu kullanıp kullanılmayacağına diş hekimleri yapacakları muayene sonucunda, çocuğun yaşı, diş ve kemik gelişimini göz önünde tutarak karar verecektir.