AĞIZ VE DİŞ CERRAHİSİ

Ağız, diş ve çene cerrahisi minör ve majör ameliyatlar olarak ikiyi ayrılır. Ankara diş kliniğimizde minor cerrahi operasyonlar yapılmaktadır. Aşağıda Denttera Diş kliniğimizde uyguladığımız cerrahiler ve açıklamalarını bulabilirsiniz.

Diş Çekimi

Diş çekimi, bir dişin çene kemiği içerisindeki yuvasından çıkarılmasıdır. Çekimler birkaç nedenden dolayı yapılır, ancak en yaygın olarak diş çürüğü, periodontal hastalık veya diş travması nedeniyle diş restore edilemez halde olduğunda yapılan bir tedavidir.

Diş çekimlerinin büyük çoğunluğu sadece lokal anestezi uygulanarak hızlı bir şekilde yapılabilir. Ancak bazı dişlerin çıkarılması dişin konumu, köklerin şekli veya genel bütünlüğü bozulduğunda daha zordur.

Diş çekimleri basit veya komplikasıyonlu olarak yapılmaktadır. Ağızda görünen ve dişin görünen kısmını yükseltmek ve/veya kavramak için alet kullanımını gerektiren dişlerde basit çekimler yapılır. Cerrahi çekimler, diş eti seviyesinin altında kırıldığı veya tam sürmediği için kolayca ulaşılamayan dişlerin çıkarılmasını içerir.

Çekim öncesi tomografi incelemsi

20 YAŞ DİŞ ÇEKİMİ

20 yaş dişler çenenin en arka bölgesinde bulunur ve genellikle 17 – 18 yaş civarında süremeye başlar ancak bu dişler birçok insanda sürme zamanında problemlere yol açar. Bu dişler çok insanda sorunsuz bir şekilde sürmesi tamamlayabilir. Çoğu insanda, yer darlığı ve genetik faktörler gibi birçok nedene bağlı olarak düzgün süremez ve çekilmeleri gerekir.

20 yaş dişlerin yol açtığı en büyük problem ön dişlerdeki çapraşıklık ve düzensizliktir. Bu nedenler genç bireylerde düzenli diş hekimi ziyaretleri aksatılmamalıdır. Böylece sürmeleri sıkıntı yaratacak 20 yaş dişeler erken dönemde tespit edilerek çekimi yapılır.

20 yaş dişleri çektirmek için 20 yaşı beklememek gerekir. 20 yaş dişlerin kökleri oluşmadan daha erken yaşta çektirmek olası komplikasyonların önüne geçmektedir.

Ankara, Çankaya, Mustafa Kemal Mahallesinde bulunan Denttera Diş Kliniğinde gömülü ve yarı gömülü 20 yaş diş çekimlerini yaptırabilirsiniz.

DUDAK BAĞI OPERASYONU

Frenlum veya dudak bağı, dudağın iç kısmından diş etine doğru uzanan mukoza ve bağ dokusuna verilen isimdir. Bu bağ bütün insanlarda bulunur ancak bazen olması gerekenden daha büyük olabilir ve dişlerde aralık ve konuşma zorluğu gibi bazı sorunlara yol açabilir. Sorunun boyutuna bağlı olarak Dudak bağı lazer ile veya geleneksel cerrahi yöntemler ile çıkartılabilir. Bu operasyona Frenlektomi adı verilir.

APİKAL REZEKSİYON

Kök ucu cerrahisi veya Apikal Rezeksiyon kanal tedavisinin yetersiz kaldığı kökün lezyon veya kist olan dişlere uygulanır. Bu yöntemin amacı dişi çekmeden uzun süre ağızda tutmaktır. Doğru endikasyon ve doğru teknikle yapılan işlemin başarı oranı %90 üzerindedir. Ancak kafa tasında ve çene kemiğindeki sinüs ve sinir vs gibi oluşumlardan dolayı her dişe apikal rezeksiyon yapmak mümkün değildir.

DİŞ ÇEKİMİNDEN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Diş çekiminden sonra doktorunuzun talimatlarını dikkatli bir şekilde dinleyin. Eğer size ilaç reçete ettiğise verilen ilaçları düzenli olarak kullanın.

– Diş çekimi bölgesine yerleştirilen tamponu hemen çıkarmayın en az 30 dakika sıkıca ısırarak yerinde tutmaya çalışın. Bu tampon kanın durmasını ve pıhtı oluşmasını sağlayacaktır. Tamponu attıktan sonra ağzınızı çalkalamayın ve tükürmeyin. Çalkalamak ve tükürmek pıhtının yerinden çıkmasına ve kanama başlamasına neden olabilir.

– En 2 saat boyunca hiç bir şey yemeyin ve içmeyin, 24 saat boyunca çok sıcak yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durun.

–  En az 24 saat sigara içmeyin.

–  Kanama 24 saate kadar sızıntı şeklinde devam edebilir. Kanama 24 saatten fazla sürerse doktorunuza başvurun.

–  Cerrahi çekimden sonra en az 8 saat bölgeye buz uygulamanız gerekir.

–  Diş çekiminden 2 gün sonra başlayan ağrı çekim yerinin iltihaplandığını gösterir. Bir an önce doktora başvurmak     gerekir.

–  Cerrahi çekim sonrası kontrol randevusuna gitmeyi ihmal etmeyiniz.

– Cerrahi çekim sonra yüzünüzde şişlik ve ağrı olabilir. 

– 20lik diş çekiminden sonra eğer 24 saat içerisinde uyuşukluk geçmezse doktorunuzla irtibata geçin.

DİŞ ÇEKİMİNDEN SONRA KEMİK TOZU GEREKLİ Mİ?

Normal diş Çekiminden sonra  oluşan boşluk 3-4 ay sonra vücut tarafından kemikle doldurulur. Ancak bu süreçte bir miktar hacım kaybı yaşanır. Ancak çekilen diş yerine implant yapılması planlanıyorsa kemikteki hacim kaybı ilerdeki implant cerrahisi için sorun oluşturabilir. Özellikle büyük lezyonlu ve iltihaplı dişlerin çekiminden sonra kemik hacminde kayıp yaşamamak ve implant cerrahisini sıkıntıya sokmamak için kemik grefti tavsiye edilir.