Diş eti iltihabı evde tedavi edilebilir mi?

Son zamanlarda doğal ürünlere artan ilgiyle beraber, ev tipi ilaçlar da popüler hale gelmeye başladı. İnsanlar da diş etlerinde kanama veya ağrı olduğunda, diş hekimine gitmek yerine evde tedavi etmenin yollarını aramaya başladılar.

İnternette evde diş eti bakımıyla ilgili çeşitli yöntemlere rastlayabilirsiniz. Ancak bu yöntemlerden hangisi işe yarıyor? Diş eti tedavisi evde mümkün mü?diş etine doğal çözüm nedir? Gibi soruları yanıtlamak için bu yazıyı kaleme almaya karar verdim.

EVDE DİŞ ETİ HASTALIĞINI NASIL TEDAVİ EDEBİLİRİM?

Diş eti hastalığını tedavi etmenin en iyi yolu, ilk etapta onu önlemektir. Diş eti hastalığına sebep olan temel etken ağzıda varolan bakterilerdir, bu nedenle iyi fırçalama ve diş ipi kullanımı çok önemlidir. Ağzı düzenli ve etkin bir şekilde bakterilerden arındırmak hastalığın gelişimini büyük ölçüde önleyecektir.

Ancak eğer diş eti hastalığı oluştuysa, evde kullanılan yöntemler ve ilaçlar diş eti enfeksiyonunu ortadan kaldıramaz. Bu durumda öncelikli olarak diş hekiminizin profesyonel temizlik yapması gerekmektedir. Ancak profesyonel temizlik ve tedaviden sonra evde yapılan rutin bakım işlemleriyle hastalığın tekrar gelişmesini önlemek ve sağlık durumunu korumak mümkündür.

Rutin bakım işlemlerinin yanısıra sigarayı bırakmak, stresi azaltmak, sağlıklı beslenmek ve düzenli uyku gibi sağlıklı yaşam tarzı da bağışıklığın güçlenmesine ve enfeksiyonlara karşı dirençli hale gelmesine yardımcı olacaktır.

EVDE DİŞ ETİ ÇEKİLMESİNİ TEDAVİ EDEBİLİR MİYİM?

Medyada diş eti çekilmesini doğal olarak düzeltilebileceğini iddia eden reklamlar mevcut olsa da diş etleri kendiliğinden veya doğal yöntemlerle tekrar büyümez. Diş eti çekilmesi varlığında öncelikle sebebinin araştırılması gerekir. 

Diş eti çekilmesinin bir çok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; diş eti iltihabı, hatalı fırçalama, yüksek dudak bağı, ortodontik tedavi gibi sebeplerdir. Diş eti çekilmesinin sebebi araştırıp tedavi edildikten sonra evde yapılan rutin bakım işlemleriyle diş eti çekilmesinin tekrarlanması önlenebilir.

Evde yapılabilecek rutin bakım işlemleri nelerdir?

Daima yumuşak bir diş fırçası kullanmak

Günde 2 kez 2 dakika süre ile fırçalamak

Sert fırçalar ve sert fırçalamaktan uzak durmak

Diş ipi veya arayüz fırçalarıyla arayüzleri temizlemek

Dil temizleyicilerle dili temiz tutmak

Ağız bakım sularıyla gargara yapmak

Tütün ürünlerinin bırakmak veya kullanımını azaltmak

DİŞ ETİ HASTALIĞINI TEDAVİ ETMEK İÇİN EVDE YAPILABİLECEK EN İYİ ÇÖZÜM NEDİR?

Diş eti hastalığını tedavi etmek için evde çözüm bulunmamakla birlikte, hastalar bakterilerle savaşmak için daha doğal ürünler isteyebilir. 

İşte bazı yaygın “ev ilaçları” :

Oil pulling

Tuzlu Su gargarası

Oksijenli su gargarası

Zerdeçal

Kekik

Çay ağacı yağı

Oral Probiyotikler

Birçok kaynak bu ürünlerin diş etlerinize doğal olarak yardımcı olduğunu iddia etse de, birçoğu bu iddiaları destekleyecek araştırmalardan ve kanıttan yoksundur.

Bu nedenle Amerikan Diş hekimleri Birliği, bunları güvenilir diş hijyeni uygulamaları olarak kabul etmemektedir. 

Evde çözüm yollarından birini denemeyi düşünüyorsanız, sizin için güvenli olduklarından emin olmak için kullanmadan önce her zaman diş hekiminize danışmak en iyisidir.

EVDE DİŞ ETİ BAKIMI İLE İLGİLİ ÖNERİLER NELERDİR?

Evde bakım ipuçlarının düzenli ve profesyonel diş hekimi ziyaretlerinin ve temizliğinin yerini almadığını vurgulamak önemlidir. Eğer size periodontal hastalık teşhisi konulduysa, diş eti enfeksiyonunuz profesyonel periodontal tedavi olmadan daha da kötüleşecektir!

Ancak, profesyonel diş bakımınızı tamamladıktan sonra evde iyi bir ağız bakımı rutini oluşturarak diş eti hastalığına karşı mücadelede önemli bir rol alabilirsiniz. 

Diş eti hastalığı belirtileriniz varsa, mutlaka diş hekimize veya bir periodontiste danışın.

Bir Cevap Yazın