Çene Botoksu Nedir? Botoks ile Diş Sıkma ( Gıcırdatma ) Engellenebilir mi?

Çiğneme kaslarının istemsiz hareketi sonucu oluşan diş sıkma ve gıcırdatma genelde uyku sırasında ortaya çıkar. Diş sıkma ve diş gıcırdatma tıp dilinde bruksizim olarak bilinir. Ara sıra yapılan diş gıcırdatma ve diş sıkma patolojik bir durum değildir ancak bu durum kronik hale gelirse dişlerde, çene ekleminde ve diğer bağlantılı dokularda hasara neden olabilir.

Birçoğumuz zararları ortaya çıkana kadar dişlerimizi gıcırdattığımızın farkında değilizdir. Diş sıkmanın stres düzeyi ile ilişkili olduğu biliniyor, günlük hayatta yaşadığımız stres ve kaygı düzeyi arttıkça diş sıkma şiddeti ve verdiği zararlar da artar. Bir süre sonra diş sıkma ve gıcırdatma süreklilik kazanır ve gündüzleri de istemsiz bir şekilde dişlerimizi sıkmaya devam ederiz. Diş sıkma yüzde ve başta ağrıya, dişlerde kırılmalara ve aşınmalara, eklemde hasara ve ağrıya neden olur. Bruksizimde çiğneme kasları normalden fazla çalıştığı için büyümeye ve gelişmeye başlar, bu durum uzun sürerse dış görünüşümüz de değişmeye başlar ve yüzümüz kare şeklini alır.

Geleneksel yöntemlerde gece plağı ve splintler yaygın olarak kullanılır.

Geleneksel tedavi yöntemlerinde gece plakları ve splintler kullanılarak diş sıkma ve verdiği zararlar engellenmeye çalışılır ancak ilerlemiş durumlarda özellik gündüz diş sıkma problemi yaşayan hastalarda bu tedaviler yetersiz kalır. Son çalışmalar Botoks uygulamasının diş sıkma ve bruksizim üzerindeki etkileri son derece başarılı bulunmuştur.

Çene Botoksu Nedir?

İleri seviyede diş gıcırdatma ve sıkma zamanla çiğneme kaslarının gelişmesine ve güçlenmesine neden olur. Kasların güçlenmesi ile birlikte diş sıkma sonucu dişlere, çene kemiğine ve ekleme uygulanan baskı artar. Bu baskı sonucu çene ekleminde deformasyon, dişlerde kırıklar ve çatlaklar oluşmaya başlar. Çene botoksunun amacı aşırı güçlenen ve gelişen kasları tekrar eski haline döndürmektir. Çene botoksunda Masseter kasına botulinum toksini enjekte edilerek kas zayıflatılır.

Çene Botoksunun Etkisi Ne Zaman Başlar ve Ne Kadar Sürer?

Botoks etkisi, enjeksyonu takiben 6-7 saat sonra başlar. Klinik sonuçlar ancak 24-72 saat sonra görülmeye başlar ve iki hafta içerisinde maksimum seviyeye ulaşır.

Kasa enjekte edilen botulinum etkisi ortalama 4-6 ay sürer. Toksinin kas üzerindeki etkisi geçince diş sıkma devam ediyorsa kaslar tekrar güçlenmeye başlar.

Masseter botoksu sonrası büyüyen ve gelişen yüz kasları tekrar eski haline döner.
Masseter botoksu sonrası büyüyen ve gelişen yüz kasları tekrar eski haline döner.

Diş Sıkma Botoksu Herkese Uygulanabilir mi?

Diş sıkma botoksu uygulamasının bazı kontrendikasyonları var bunlar:

  • Hamilelik veya emzirme döneminde.
  • Myastenia gravis, amyotofik lateral skleroz, miyopatiler, lambert-eaton miyastenik sendromu
  • Bazı ilaçların kullanımı ( aminoglikozidler, kalsiyum kanal blokerleri)
  • Enjeksyon bölgesinde enfeksiyon varlığında
  • Enjeksyon bölgesinde cilt hastalıkları varlığında
  • İlaç içeriğine alerjisi olanlarda

Ankara Diş Sıkma Botoksu Ücreti 2022

Çene Botoksu veya Masseter Botoks ücreti her klinikte farklı olabilir. Biz Denttera’da Türk diş hekimleri birliğinin 2022 yılı için belirlediği ücret tarifesine göre işlem yapıyoruz. Polikliniğimizde 2022 yılı Çene Botoksu ücreti ilaç dahil 2.245,00 TL’dir.

Çene Botoksu Randevusu için 0312 466 75 99 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın