En iyi İmplant markası hangisidir? İmplant markaları arasındaki fiyatlar neden farklılık gösterir?

Dünyada Dental İmplant sektörünün gelişmesi ile birlikte birçok firma diş implantı üretimine ve satışına başlamıştır. Günümüzde 150den fazla marka Türkiye’de pazarlanmaktadır. Bu markaların bir kısmı Türkiye’de üretilmekte, bir çoğu da yurtdışından ithal edilmektedir. Ancak bu markaların hepsi aynı kalitede ve standartta değildir.

En iyi implant makası hangisi? İmplant seçerken nelere dikkat edilmeli? Yerli implant mi ithal implant mı tercih edilmeli? Bu ve benzeri soruların cevabını vermeden önce biraz implantların yapısından bahsetmek gerekir.

Diş İmplantı Nedir?

İmplantlar, kaybedilen doğal dişlerin yerine, çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalardır. Diş implanları üç ana parçadan oluşmaktadır; çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen titanyum bir vida, Abutment ve porselen diş. Porselen diş veya protez ile çene kemiğinde bulunan implantın bağlantısı abutment ile sağlanır. İmplant tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız. Temelde implant tasarımları benzerdir. İmplantın kalitesini, canlı dokular ile uyumunu ve uzun dönem başarısını, tasarım farklılıkları, kullanılan alaşımların saflığı ve üretim sürecindeki titizlik belirler.

İmplantlar cerrahi olarak yerleştirildikten sonra kolay kolay değiştirilemezler. Diş İmplantlarının Üretimden kaynaklı herhangi bir sorun, geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir. Hatalı tasarım ve üretim süreci, dişeti ve kemikte iltihaplanmalara, geri dönüşü olmayan kemik kayıplarına, implant bileşenlerinde kırık ve deformasyona ve sayamadığımız birçok hasara neden olabilir.

Hangi İmplant Markasını Tercih Etmeliyiz?

Köklü diş implantı üreticileri tasarımlarını ve üretim süreçlerini mükemmelleştirmek için AR-GE çalışmaları için büyük bütçeler ayrılırlar. Birçok bilim insanı ve üniversiteler ile işbirliği yaparlar. Ancak bu firmaları sayısı çok azdır. Birçok firma köklü firmaların tasarımlarını taklit etmeye çalışırlar ancak patent sorunlarından dolayı ancak en az 10 yıllık eski tasarımları kendilerine uyarlayıp üretime başlarlar.

Ülkemizde kullanılan implant markaları ile ilgili bir diğer sorun, ithalatçı ve üretici firmaların satış sonrası desteği ve uzun dönem devamlılığıdır. Bir diş implantı çene kemiğine yerleştirildikten sonra uzun yıllar sağlıklı bir şeklide çene kemiğinde kalması beklenir. Ancak implant sistemleri hassas mekanik parçalardan oluşmaktadır ve yıllar içerisinde abutment ve abutment vidası gibi bazı parçaların değişmesi gerekir. Son yıllarda birçok diş implantı yapan hekimin şikayetçi olduğu konu tedarikçi veya üretici firmanın kapanması ve bunun sonucu yedek parça bulmakta yaşanan sıkıntılardır.

Türkiye’de karşılaşılan bir diğer problem ise merdiven altı üretim ve ülkeye kaçak yollardan getirilen implantlardır. Bu implantlar çene kemiğinde iltihap, çene kemiği erimesi ve bazen de kanser ve tümör gibi genel sağlık sorunlarına yol açabilirler.

Hangi implantı yaptıracağınıza karar vermeden önce, implantın doğal dişinizin yerini alacağını ve uzun yıllar bedeninizin bir parçası olacağını göz önünde bulundurun. İmplantoloji uygulamalarında en önemli şey hekim ve klinik. Böyle bir tedavi konusunda tecrübeli diş hekimleri ve klinikler her zaman güvenilir implantlar tercih ederler. Diş İmplantı yaptıracaksanız En iyi implant markalarını değil en iyi dimplantı yapan hekimleri ve diş klinikleri araştırmalısınız.

Biz Denttera Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde, dünyada en çok bilinen ve kullanılan Straumann ve Medentika gibi kendini kanıtlamış implant markalarını tercih ediyoruz ve implant uygulamasından sonra hastalara implantlarının seri numarasını ve diğer bilgilerini içeren ürün sertifikası veriyoruz.

Ücretsiz Muayene Randevusu almak için 0312 466 75 99 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Whatsapp üzerinden bilgi alabilirsiniz.

One thought on “En iyi İmplant markası hangisidir? İmplant markaları arasındaki fiyatlar neden farklılık gösterir?

Bir Cevap Yazın